Zrównoważone innowacje współfinansowane przez Szwajcarię
Device Sp. z o.o. od maja 2014 roku realizuje projekt pt. "Wdrożenie zasad CSR w firmie budowlanej Device" współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Device Sp. z o.o. doceniając zalety odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu i dostrzegając szereg wynikających z niego korzyści zarówno dla Spółki jak i jej otoczenia, postanowiła wdrożyć wybrane rozwiązania z tego zakresu.
Aby zdecydować, którym obszarom społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi i w jakiego rodzaju działania angażować się w pierwszej kolejności w przyszłości, opracowaliśmy strategię CSR. Strategia ta pomoże zintegrować przyjęte cele biznesowe z ideą zrównoważonego rozwoju.
W procesie tworzenia strategii CSR przeprowadziliśmy inwentaryzację naszej dotychczasowej działalności w podziale na obszary społecznej odpowiedzialności wymienione w normie ISO 26000 takie jak:
- ład organizacyjny,
- prawa człowieka,
- praktyki z zakresu pracy,
- środowisko, uczciwe praktyki operacyjne,
- zagadnienia konsumenckie,
- zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Pozwoliło nam to „spojrzeć z góry” na pewien kapitał, który już w Spółce jest i zastanowić się nad tym w jaki sposób efektywnie rozwijać go dalej.
W konsekwencji, za kluczowe dla naszej Spółki uznaliśmy kwestie związane z miejscem pracy, naszym oddziaływaniem na środowisko oraz funkcjonowaniem w społeczności lokalnej.
Chcąc ukierunkować przyszłe zaangażowanie Device w działania związane z CSR, a tym samym zwiększyć ich oddziaływanie, skuteczność oraz osiągane efekty, określiliśmy 3 cele strategiczne, do których realizacji będziemy dążyć w kolejnych latach:
Chcemy być pożądanym pracodawcą w branży budowlanej, rozwijając podejście równego traktowania zarówno naszych pracowników jak i współpracowników, wspierając ich rozwój zawodowy oraz dbając o bezpieczeństwo i higienę pracy.
Ludzie są dla nas ważni - to pracownicy są współautorami naszego sukcesu. Dlatego na równych zasadach traktujemy naszych pracowników, stałych współpracowników oraz podwykonawców.
Nasza „Zasada równego traktowania” polega na zapewnieniu całemu zespołowi realizującemu budowę takie same pełne wyposażenie w sprzęt do pracy, wyposażenie indywidualne BHP, uczestnictwo w szkoleniach specjalistycznych oraz warunki socjalne. Dbając o odpowiednie warunki pracy stale inwestujemy w nowy, coraz lżejszy, cichszy, bardziej ergonomiczny i przyjazny pracownikom sprzęt oraz narzędzia.
Chcemy być odpowiedzialnym członkiem naszej społeczności oferując miejsca pracy lokalnie, a także możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych młodym ludziom.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że zasoby środowiska oraz ich zdolność do odbudowy jest ograniczona, dlatego wykorzystujemy materiały w sposób możliwie efektywny, inwestujemy w nowoczesny sprzęt o zmniejszonym poborze energii i przykładamy szczególną wagę do właściwego segregowania i utylizacji odpadów, z których część przekazujemy do recyklingu.
We współpracy z Pomorskim Centrum Termomodernizacji promujemy rozwiązania dotyczące zrównoważonego budownictwa i efektywności energetycznej. Swoim obecnym i potencjalnym klientom, przedstawiamy rozwiązania dotyczące termomodernizacji czy możliwości wykorzystania energooszczędnych systemów oświetlenia LED.
Chcemy minimalizować nasz wpływ na środowisko dbając o właściwą segregację i recykling odpadów budowlanych, a także edukując naszych interesariuszy z zakresu efektywności energetycznej.
Angażujemy się w życie społeczne – jesteśmy aktywnym członkiem związku pracodawców, organizacji branżowych, uczestniczymy również w pracach Ogólnokrajowego Stowarzyszenia "Poszanowanie Energii i Środowiska" SAPE-POLSKA.
Jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami kształcącymi specjalistów w branży budowlanej, w zakresie praktyk i programów stażowych. Dajemy szansę młodym ludziom, którym oferujemy możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, po wcześniejszym przyuczeniu do zawodu.
Dbamy o bezpieczeństwo naszych pracowników, z respektem wykorzystujemy zasoby środowiska, oferujemy możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych młodym ludziom, działamy lokalnie i odpowiedzialnie.
Projekt „Wdrożenie zasad CSR w firmie budowlanej Device” otrzymał dofinansowanie w wysokości 91 350 PLN w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i będzie realizowany do 28.02.2015 r.
Efektywność energetyczna
Szansa dla budownictwa, korzyść dla środowiska.
W perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 jednym z najważniejszych celów związanych z inwestycjami w infrastrukturę i gospodarkę jest efektywność energetyczna.
Celem nadrzędnym jest ograniczenie emisji CO₂ do atmosfery poprzez wspieranie przejścia na tzw. gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach gospodarki, czyli znacząca poprawa efektywności w produkcji, przesyle i – co najważniejsze jest w budownictwie – wykorzystaniu energii.
Działania, które sprzyjają efektywności energetycznej to między innymi:
- Kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej
- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
- Instalacja inteligentnych systemów zarządzania energią w budynkach
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie instalacji cieplnych i elektrycznych
- Optymalizacja zużycia źródeł energii w przedsiębiorstwach tj. ograniczenie strat, usprawnienie procesów technologicznych, wykorzystanie systemów odzysku energii z procesów technologicznych
W perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 jednym z najważniejszych celów związanych z inwestycjami w infrastrukturę i gospodarkę jest efektywność energetyczna.
Działania, które sprzyjają efektywności energetycznej to między innymi:
- Kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej
- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii
- Instalacja inteligentnych systemów zarządzania energią w budynkach
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie instalacji cieplnych i elektrycznych
- Optymalizacja zużycia źródeł energii w przedsiębiorstwach tj. ograniczenie strat, usprawnienie procesów technologicznych, wykorzystanie systemów odzysku energii z procesów technologicznych
O efektywności energetycznej powinni pamiętać nie tylko wykwalifikowani specjaliści tworzący nowe technologie. Każdy z nas powinien mieć świadomość czym jest efektywność energetyczna i co możemy zrobić, aby w naszej lokalnej społeczności mogły zaistnieć działania ją wspierające.
Takim świadomym działaniem może być między innymi termomodernizacja budynków mieszkalnych. Większość istniejących domów wielorodzinnych została oddana do użytku kilkadziesiąt lat temu. Ówczesne rozwiązania budowlane nie uwzględniały izolacji cieplnej budynków. Za utrzymanie odpowiedniej temperatury pomieszczeń odpowiadały systemy grzewcze wykorzystujące znaczne ilości energii.
Termomodernizacja tychże budynków jest jednym z działań zwiększających efektywność energetyczną. Przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne (mniej zużytej energii na ogrzewanie = niższe rachunki), ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Stosowane obecnie rozwiązania, technologie dociepleń to nowoczesne materiały, które ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a przy okazji poprawiają komfort mieszkańców. W pomieszczeniach udaje się zachować odpowiednią temperaturę i wilgotność.
Spółka Device aktywnie angażuje się w działania wspierające efektywność energetyczną. Wykorzystuje materiały w sposób możliwie efektywny, inwestuje w nowoczesny sprzęt o zmniejszonym poborze energii i przykłada szczególną wagę do właściwego segregowania i utylizacji odpadów, z których część przekazuje do recyklingu.
Obecnie w firmie DEVICE Sp. z o.o. wdrażamy strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach zaplanowanych działań przeprowadzimy audyt obszarów działalności biznesowej pod kątem założeń ISO 26000 oraz opracujemy działania, dzięki którym będziemy w stanie zintegrować swoje cele biznesowe z ideą zrównoważonego rozwoju. Jeszcze w tym roku firma Device zakupi sprzęt cechujący się niskim zużyciem energii oraz przeprowadzi sesje dialogu środowiskowego i społecznego, by wypracować zasady zrównoważonej termomodernizacji elewacji. Firma planuje ponadto wdrożenie kodeksu etyki oraz programu wolontariatu pracowniczego.
Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Kodeks CSR
Od 9 lat wprowadzamy zasadę kodeksu CSR w życie i to z roku na rok z coraz lepszym skutkiem!
Nasze dziewczyny oprócz niezaprzeczalnej urody tworzą bardzo zgrany zespół odnoszący już spore sukcesy!
Trzymamy kciuki za zwycięstwa!